in

Се вакцинираше и Путин! Еве како се чувствува после вакцината!

Рускиот претседател Владимир Путин прими вакцина против вирусот корона, објави Кремљин. Путин беше вакциниран приватно, а претходно беше објавено дека тој нема да го стори тоа пред ТВ-камерите, како некои негови колеги. Засега не е познато која вакцина ја избра Путин, дали е најпопуларната руска вакцина Спуњик V или другите две, помалку познати, но исто така, велат руските експерти и медиумите, ефикасна вакцина.

„Вакцинацијата е доброволна работа, секој одлучува сам, и јас одлучив дека ќе бидам вакциниран денес“, рече рускиот претседател Владимир Путин и – тој го стори тоа.

„Путин е вакциниран. Се чувствува добро. Утре е ден полн со обврски “, изјави портпаролот на Кремљин, Дмитриј Песков. Претходно денес, Кремљин објави дека нема да биде можно медиумите да го снимаат овој чин.

„Претседателот веќе прави многу за да промовира вакцини. „Што се однесува до вакцинацијата пред камера, тој никогаш не бил приврзаник на тоа, не му се допаѓа тоа“, рече Песков.

Засега е непознато која вакцина ја избра Путин, дали е најпопуларната руска вакцина Спуњик V или две други, помалку познати, но исто така, велат руски експерти и медиуми, ефективна вакцина – ЕпиВанКорона произведена во лабораториската лабораторија Новосибирск или сè уште КовиВак од лабораторијата на Центарот Чумаков на Руската академија на науките.

Рускиот претседател повторно ја понуди руската вакцина Спутник V на Европа, која е слична, велат експертите, со вакцината на АстраЗенка, а ефикасност на руската вакцина е 91,6 проценти.

Тој потсети дека повеќе од 20 милиони дози од таа вакцина се веќе произведени и во разговор со претседателот на Европскиот совет, Чарлс Мишел, тој ја повтори подготвеноста руската вакцина да ја понуди на ЕУ. Патем, Европската агенција за лекови (ЕМА) сè уште не ја одобрила руската вакцина на пазарот на земјите-членки, иако Унгарија веќе ја набавила по сопствена иницијатива, а тоа го објавија Словачка и Чешка., Без оглед на фактот дека од Москва отворено и беше кажано дека може, ако не го стори тоа сега, да застане на крајот од редот, откако Спутник V ќе биде одобрен за употреба од ЕУ.

Русија ја продаде вакцината Спутник V во скоро 55 земји, а вакцината ќе се произведува за десет. Индија ќе биде прва од тие земји што ќе започнат со производство на руски вакцини. Развојот на вакцини – „Спутник лајт“ – кој ќе се произведува во капки за нос, ќе започне наскоро.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote