in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

СИРЕЊАЦИ СО МЛАД КРОМИД: Се печат брзо, а се прават од домашно тесто

Сезоната на младиот кромид во голема мера е во тек, а за неговите здравствени придобивки нашироко се дискутира. Неговиот вкус е незаменлив во варени јадења, салати, матени јајца и омлети.

Но, она што оди уште подобро е тестото, особено ако додадете малку сирење. Овие полжави имаат токму таква надеж и нивниот вкус ќе ве воодушеви.

Состојки:

 • 1 кг брашно
  1 кесичка сув квасец
  1 лажица сол
  50 мл зејтин
  450 ml топла вода
  125 гр путер
  1 китка млад кромид
  200 гр младо сирење

Подготовка:

Загрејте ја водата, додадете го квасецот и шеќерот и оставете го квасецот да се пени. Во поголем сад истурете го активираниот квасец, додадете го маслото и постепено додадете го брашното, па замесете меко и мазно тесто. Оставете го тестото да нарасне. Измијте го младиот кромид и исечете го на прстени со пиперките. Изгмечете го сирењето, додадете го омекнатиот путер и сол, па соединете со младиот кромид. Замесете тесто и расукајте го во тенка кора. Кората од тестото премачкајте ја со приготвениот фил од млад лук, свиткајте го и исечете го на парчиња дебели два сантиметри. Наредете ги полжавите на плех обложен со хартија за печење и печете ги во загреана рерна околу 20 минути на 180 степени или додека не поруменат. Послужете ги топли или ладни – и во двата случаи се исклучително вкусни.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote