in

WTFWTF Што?Што?

ВНИМАВАЈТЕ! Овие се скриени знаци на дехидратацијата!

Кога температурата надминува 30 Целзиусови степени, сите треба да обрнеме внимание на тоа колку течности внесуваме во организмот.

Дури и лесна дехидратација, губење на еден до два процента на телесна течност, ако не се компензира доволно брзо, може да предизвика опасни компликации, изјави докторката за итна медицинска помош Мелиса Лебер.

Сепак, не е секогаш лесно, посочува таа, да се препознае дека телото итно треба да ја надополни течноста, а некои од најчестите знаци на дехидратација всушност се скриени и ние не ги поврзуваме со потребата за внес на течности.

Отежнато дишење и сува уста
Иако лошиот здив не е, се разбира, секогаш индикатор за дехидрираност, д-р Лебер вели дека понекогаш кога телото има критичен недостаток на вода, производството на плунка во устата се намалува, што помага да се распадне храната и да се исцеди.

„Намалената плунка исто така им овозможува на бактериите да предизвикаат лош здив“, рече таа за Huff Post.

Друг потенцијален знак на дехидратација може, додава тој, да биде сува и „леплива“ уста.

Мускулни грчеви
Една од причините за грчеви во мускулите за време на вежбање е дехидрираност, односно пад на електролити; минерали како што се натриум и калиум, кои очајно ни се потребни бидејќи помагаат во балансирање на нивото на pH во организмот, па затоа ја контролираат работата на нервниот систем.

„Ако одеднаш почувствувате болка или мускулна затегнатост за време на топлината, тоа може да биде знак дека ви недостасува течност“, вели д-р Лебер.

Главоболка

Главоболките се најчестиот индикатор за лесна до умерена дехидрација и можат да бидат толерантни и лесни или тешки и интензивни.

Исто така, дехидрацијата може да предизвика епизода на мигрена и се претпоставува дека една од причините е тоа што недостатокот на вода го намалува мозочното ткиво, предизвикувајќи болка.

Темна урина

Еден од начините на кој лекарите дијагностицираат дехидрираност е испитување на концентрацијата на вода во урината, а д-р Лебер вели дека можеме да се увериме според бојата на урината доколку имаме доволно течности во организмот.

„Ако бојата на урината е бледо жолта, имате доволно течности, а потемно жолтата може да биде знак на дехидрираност“, велат експертите од клиниката Мајо.

Глад

Желбата за храна и пијалок доаѓа делумно од хипоталамусот, област на мозокот што ги контролира гладот, жедта и температурата на телото, и ако сте гладни наскоро после јадење, можеби навистина немате течности, вели д-р Лебер.

„Понекогаш, се разбира, гладот ​​значи само глад и тешко е да се открие дали е потребно за течности“, додаде докторот. Исто така, таа советува да се пијат повеќе течности отколку вообичаено во текот на летото.

Замор

Ако немаме доволно течност да му помогнеме на телото да доставува хранливи материи до клетките, можеме да почувствуваме замор кој не престанува, дури и кога сме во сон.

Хидратацијата е важна за повеќето телесни функции, затоа недостатокот на вода влијае на скоро сите активности во организмот, дури и на спиењето, но лекарите исто така истакнуваат дека прекумерното внесување на течности не помага при спиење, но потребна е „здрава рамнотежа“.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote