in

Според СЗО, вакцинацијата во сиромашните држави започнува во Февруари

FILE - In this Monday, July 27, 2020 file photo, a nurse prepares a shot as a study of a possible COVID-19 vaccine, developed by the National Institutes of Health and Moderna Inc., gets underway in Binghamton, N.Y. Who gets to be first in line for a COVID-19 vaccine? U.S. health authorities hope by late next month to have some draft guidance on how to ration initial doses, but it’s a vexing decision. (AP Photo/Hans Pennink)

Светска здравствена организација (СЗО) се надева дека во февруари ќе почне вакцинација против Ковид-19 во сиромашните земји преку програмата КОВАКС, изјави советникот во СЗО, Брус Ејлвард.

– Во повеќе од 40 држави почна вакцинацијата против Ковид-19. Меѓутоа, сите вакцини или речиси сите до сега се во земјите со високи или просечни приходи, посочи Ејлвард.

Тој потенцира дека вакцини треба да добијат и сиромашните земји.

Ејлвард посочи дека СЗО ќе се потруди во некои сиромашни држави вакцинацијата против Ковид-19 да почне месецов. 

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote