in

Започна тестирањето на вакцината Sputnik Lite за млади!

Тестирањето на вакцината Sputnik Lite за коронавирус започна во Русија.

Првите волонтери биле вакцинирани во Москва.

“Во врска со тоа како волонтерите ќе ги поминат прегледите и обемот на вакцинација ќе се зголеми. Апликациите се поднесуваат активно, 490 лица го поминаа медицинскиот преглед за два дена”, рече Анастасија Ракова, заменик-градоначалник на Москва задолжена за социјален развој.

Таа потсети дека волонтер може да биде секој постар од 18 години кој не бил болен и не страдал од корона, не примил вакцини во текот на минатиот месец, нема антитела на корона, нема алергиска реакција, нема хронични болести. Бремените жени и доилките не можат да учествуваат во студијата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote