in

Ледениот брег кој е поголем од Лондон се раздвои од Антартикот! [ВИДЕО]

Санта мраз, поголема од широкиот област во Лондон, се отцепи од Антарктикот, на дваесетина километри од британската истражувачка опсерваторија на јужниот пол.

Вкупната површина на санта е 1.270 квадратни километри, а нејзината дебелина е 150 метри.

„Времето ќе покаже дали ова одвојување на ледениот брег во наредните денови или недели ќе предизвика натамошно пукање на ледениот слој“, рече Адријан Лакман, професор по геологија на Универзитетот во Свонси.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote