in ,

WTFWTF

ДАЛИ ЗНАЕТЕ? Што ја намалува нашата продуктивност?

Можете да ја зголемите продуктивноста веднаш откако ќе станете. Само неколку едноставни промени ќе влијаат на подобро расположение и поголема ефикасност во текот на денот.

Имајќи го тоа предвид, ова се вообичаени грешки што ги правиме наутро и ја уништуваат продуктивноста во текот на денот.

Вие се принудувате да се разбудите рано

Идејата дека треба да бидете ранобудник за да направите повеќе работи не е точна, вели Крис Бејли, автор на Проектот за продуктивност. Сите сме различни. Ако се разбудите во 10 часот можете да бидете подеднакво продуктивни како и оние што се будат во пет часот.

Значи, ако вашиот распоред ви го дозволува тоа, играјте си со времето за будење и утврдете како се чувствувате најдобро. Може да откриете дека можете да направите повеќе ако имате малку повеќе сон.

Денот го започнувате „реактивно“

Греам Алкот, основач на веб-страницата „Тинк продуктив“, вели дека најголемиот уништувач на продуктивноста е кога ќе го започнете денот „реактивно“ наместо „проактивно“.

„Многу луѓе ги проверуваат своите телефони веднаш штом ќе се разбудат, но тоа води кон„ реактивен начин “. Поактивен почеток на утрото би значело трошење време на размислување за приоритетите за тој ден, прелистување на календарот и списокот за работи и правење план “, објасни тој.

Останувате во пижами

Експертите велат дека е важно да се менува облеката, а не да се држите во пижами. Ова ќе го зголеми вашето внимание.

„Во психологијата постои нешто што се нарекува„ заокружено спознание “. Тоа покажува дека мозокот функционира поинаку ако носите костум, а уште подобро ако носите лабораториско палто, како научник, дури и да не сте “, вели Алкот.

Доволно е да тренирате нешто што ќе ве потсети дека треба да работите, дури и ако работите од дома.

Прескокнувате појадок

Појадокот е важен дел од успешната утринска рутина бидејќи обезбедува енергија потребна за остатокот од денот, изјави диететичарката Стефани Нелсон. Таа препорачува да појадувате нешто богато со протеини и јаглехидрати.

Правите премногу работи одеднаш

Колку што е можно, треба да се стремите кон една задача, смета Ерика Зелнер, здравствен тренер.

„Мултитаскинг ја намалува продуктивноста за дури 40 проценти и може да има долгорочни негативни ефекти врз мозокот. „Јас секогаш ги охрабрувам клиентите да се фокусираат на една работа во одреден временски период“, рече таа.

Не се подготвивте за следниот ден

На крајот од долгиот работен ден, последното нешто што можеби ќе посакате е да планирате за следниот, особено за време на викендите. Но, експертите велат дека тоа може да помогне во зголемување на продуктивноста и да ви заштеди време.

На крајот на секој работен ден, наведете ги обврските што ве очекуваат следниот ден, осмислете груб распоред.

Не го започнувате денот мирно

Утрата може да бидат доста хаотични, особено ако се обидете да направите многу. Били смета дека денот треба да започне смирено и додава:

„Ако започнете со нота на вознемиреност, наместо со смиреност, тоа ќе го одбележи остатокот од денот“.

Како изгледа „смирено“ зависи од вас лично и што е „мирно“ за вас. Можеби тоа е медитација за некого пет минути, пиење кафе или шетање домашно милениче.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote