in ,

Што?Што?

ШТО ЈАДЕШЕ НИКОЛА ТЕСЛА? – НАЈГОЛЕМИОТ ПРОНАОЃАЧ ВО ИСТОРИЈАТА!

Сите знаеме дека Тесла е еден од најголемите умови на човештвото, но сепак е енигма за тоа што јадел и во која храна барал многу потребна енергија. Самиот Тесла го откри ова во книгата „Мои пронајдоци: автобиографија на Никола Тесла“, во која се вели дека обично јадел јајца и млеко за појадок, прескокнувал ручек и особено сакал супа од зеленчук.

„Најважниот елемент на мојата животна шема е мојата диета. Не можете да очекувате дека машината ќе работи добро ако не и обезбедите соодветно гориво“, рече Тесла, но исто така истакна дека со текот на времето сфатил дека се доволни два оброка дневно.

„Два оброка дневно го подобруваа моето здравје и ми го изоструваа апетитот и вкусот. Не знаев каков е животот се додека не го исфрлив ручекот од исхраната. Денес, на 78-годишна возраст, уживам во моите два оброка во иста мера како и кога бев 16-годишно момче и немам никакви проблеми со варењето на храната “, пишуваат на веб-страницата на Тесла Универзум.

Супа од кромид и целер
Како што вели, за појадок, тој сакал да пие млеко затоа што е богато со протеини, и да јаде јајца, особено белки бидејќи се богати и со протеини. Тој исто така сакаше ориз, но не и сирење.

„Зеленчукот е неопходен, иако не содржи многу протеини. Не дава многу енергија, но ги регулира цревата, му дава на организмот витамини. Сакам да јадам ситно кромидче и сечкана супа од целер подготвена со многу путер. Оваа комбинација е лесна за варење и ја јадев со години “.

Тесла, исто така, го пофали овошјето и рече дека шеќерот не е опасен во мали количини, но не смееме да заборавиме дека има многу во овошјето.

Јадеше месо двапати годишно!

На прашањето дали е вегетаријанец или не, Тесла рекол:

„Јадам месо многу ретко, еднаш или двапати годишно. Богато е со протеини, но рибата е скоро подеднакво богата со протеини и маснотии и многу полесно се вари. Фосфорот што го содржи е одличен за нервниот систем. Но, фосфорот, иако го храни мозокот, предизвикува киселост во организмот. И месото и рибата ни даваат брза енергија. Оваа храна е неопходна за луѓе со одредени професии, иако ни го скратуваат животот поради нивниот состав. Сепак, додека сме живи, тие ни даваат многу енергија“.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote