in ,

ТаженТажен WTFWTF

Светот губи 1,2 трилиони тони мраз секоја година поради климатските промени!

Една нова студија откри дека стапката на топење на глечерите во светот се случува многу побрзо отколку што е предвидено. Соодветно на тоа, светот губи 1,2 трилиони тони мраз годишно.

Светот во моментов се бори со пандемијата COVID-19, а со развиените вакцини и тековните студии за вакцинација, направен е важен чекор во борбата против епидемијата. Но, далеку поголема опасност од КОВИД-19, со која не можеме да се справиме без масовни борби, е пред нашата врата: Климатски промени.

Глобалното затоплување и климатските промени се најголемите закани за животот на земјата. Покрај тоа, ние може да ја сфатиме оваа опасност лесно. Според новата студија, влијанието на климатските промени врз глечерите на Земјата е многу повеќе од предвиденото.

buzul

Стапката на топење на глечерите е на исто ниво со најлошото сценарио на Меѓувладиниот панел за климатски промени, според новиот извештај објавен во списанието Криосфера. Томас Слејтер, водечки автор на студијата, рече дека влијанието на зголемувањето на нивото на водата врз жителите на крајбрежјето во овој век ќе биде многу големо.

Околу 28 трилиони тони мраз исчезнаа помеѓу 1994 и 2017 година. Две третини од ова се должеше на температурата во атмосферата, а преостанатата третина на зголемувањето на температурата на морето. Се проценува дека 0,8 трилиони тони мраз се стопиле годишно во 90-тите години на минатиот век, но до 2017 година оваа количина се зголемила на 1,2 трилиони тони годишно. Ова значи дека загубите на мразот искусени во овој период го зголемија глобалното ниво на морето за 35 mm.

Се предвидува дека стапката на топење на мразот ќе продолжи да се забрзува во блиска иднина. Во студија спроведена од НАСА во Гренланд, откриено е дека 74 големи глечери во регионот биле ослабени. Во студија објавена во Science Advances, беше наведено дека научниците не успеале да ја пресметаат подводната површина што ја прават океаните до глечерите.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote