in ,

Што?Што?

„Кралот на хот дог“ го сруши светскиот рекорд на натпревар за Денот на независноста на САД

Кралот на хот дог Џои Чеснат го надмина сопствениот рекорд во неделата јадејќи 76 сендвичи со хот дог на годишниот натпревар за јадење хот дог во Нејтан.

Ова е негова 14-та победа во натпреварувањето. Чеснат (37) од Калифорнија ја надмина минатогодишната победа јадејќи уште еден хот дог. Организаторите рекоа дека неговиот потфат за варење на 4 јули, кога САД слават да ја освојат својата независност од британското правило, го сруши светскиот рекорд.

Во конкуренција за жени победи наставничката Мишел Леско (37) од Аризона, која проголта нешто помалку од 31 виршли. Сепак, таа беше далеку под светскиот рекорд на жени, поставен од Мики Судо минатата година, со 48,5 виршли изела за десет минути.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote