in

Пол Мекнами: „Тажно е ова што му го прават Новак Џоковиќ!“

Одлуката на АТП практично да му забрани на Новак Џоковиќ да учествува на изборите за Советот на играчи, предизвика големо внимание и реакции. Пол Мекнами, поранешниот директор на Австралија опен, смета дека е направена голема неправда кон српскиот ас.

„Тажно е тоа што му го прават тие работат за Џоковиќ. „Неверојатно е дека светскиот број еден е практично оневозможен да се бори за правата на тенисерите“, рече Мекнами.

Новак објави дека АТП усвои правило дека сите играчи кои се членови на новоформираното Здружение на професионални тенисери (ПТПА) или кое било друго здружение имаат „судир на интереси“ и не можат да бидат избрани во Советот на играчи. Србинот рече дека е дел од ПТПА, која е основана без никаква намера да биде во судир со АТП.

„Мислам дека ова не е демократија и дека тоа не се принципите врз кои треба да се заснова АТП. „Основачите на оваа организација, вклучително и големиот Артур Еш, би се срамеле од оваа одлука, која првенствено е насочена против тенисот“, напиша Мекнами.

Dear all, I would like to give you an update with regards to my nomination for the next ATP Player Council…

Posted by Novak Djokovic on Monday, December 21, 2020

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote