in

ВЕТУВАЧКА НАУЧНА РАБОТА! Светските научници развиваат „мозочна телепортација“

Научниците од UCL сметаат дека благодарение на нивните откритија, тие би можеле да развијат нови третмани за болести како што се деменција и Алцхајмерова болест кои влијаат на меморијата.

Невролозите од Универзитетскиот колеџ во Лондон (UCL) спроведуваат експерименти врз глувци за подобро разбирање на „внатрешното работење на меморијата и нејзиниот GPS“. Новата студија, објавена во рецензираното научно списание Cell, откри дека ласерските зраци можат да бидат испратени до хипокампусот, регионот на мозокот одговорен за меморијата, со што се стимулираат (place cells)

Ја зачувува локацијата на околината во меморијата

Според Дејли Стар, клетките на оваа локација се активираат кога интелигентен ентитет како животно или човек влегува во ново опкружување и ја зачувува локацијата на таа околина во меморијата.

Животните беа ментално „телепортирани“ на првата локација

Преместувајќи ги животните на друга локација подоцна, истражувачите користеле ласерски зраци за да ги активираат клетките за локација што ја складираат почетната локација во меморијата. Така, истражувачите успеале да ја активираат меморијата за локацијата каде што биле наградени глувците, а животните биле ментално „телепортирани“ на првата локација.

Може да се развијат нови третмани за болести како Алцхајмерова болест

По постапката, се видело дека глувците повторно бараат шеќерна вода. Бидејќи животните мислеа дека се на првата позиција, а не на втората позиција. Наодите даваат подлабок увид во тоа како се складираат спомените. Научниците од UCL сметаат дека можат да развијат нови третмани за болести кои влијаат на меморијата, како што се деменција и Алцхајмерова болест.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote