in

Турција се враќа на календарот на ФОРМУЛА 1!

Големата Награда на Турција се враќа на календарот на Формула 1 откако беше отстранета претходно.

Истанбул Парк ќе го замени Сингапур на овогодишниот календар, откако уличната трка во Сингапур беше откажана минатиот месец поради политичката состојба во државата.

Турција беше остранета од календарот само две недели откако беше назначена како замена за Канада поради рестрикциите за патување. Но Формула 1 е сигурна дека Исатанбул може да биде домаќин на трката без никакви проблеми. Трката е закажана за викендот помеѓу 1-3 октомври.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote