in

Унгарија забрани промоција на хомосексуалноста кај малолетниците!

Унгарскиот парламент усвои закон со кој се забранува „промовирање“ на хомосексуалноста кај малолетници, додека владата на Виктор Орбан воведува се повеќе ограничувања за ЛГБТ лицата.

На телевизиско гласање, законот доби 157 гласа, вклучително и членови на владејачката партија Фидес.

Опозицијата го бојкотираше гласањето, освен Јобик, екстремно десничарско движење кое гласаше за законот.

„Порнографијата и содржината што ја претставува сексуалноста или промовира отстапување од родовиот идентитет, промена на полот и хомосексуалноста не смеат да бидат достапни за никој на возраст под 18 години“, стои во документот до кој агенцијата АФП имала пристап, чија цел е „заштита на правата на децата“.

Во пракса, едукативните програми или реклами во солидарност со сексуалните и родовите малцинства повеќе нема да бидат одобрени, бидејќи Кока-Кола имаше реклама со неколку мажи во 2019 година, што предизвика повици за бојкот на нејзините производи

Истото ќе важи за книгите, но и за сериите и филмовите како „Пријатели“, „Бриџит Џонс“, „Хари Потер“ во кои се споменува хомосексуалноста, предупредуваат невладините организации.

Илјадници протестираа синоќа во Будимпешта против „постојаната пропаганда“ на владата против ЛГБТ заедницата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote