in

Венус Вилијамс победи на нејзиниот 90ти Гренд Слем настап!

Петкратниот Вимлдон шампион во женска конкуренција, Венус Вилијамс ја победи Михаела Бузарнешку во првата руна од Вилмлдон.

Американката го играше нејзиниот 23ти Гренд Алем турнир на 41 годишна возраст и успеа да ја победи Романката со резултат 7-5 4-6 6-3. Таа ќе се соочи со тенисерката од Тунис, Онс Жабо која се наоѓа на 21 позиција на ранг листата.

За Вилијамс, којашто е рангирана како 111 тенисерка во светот, ова беше само нејзин 10ти настап за оваа сезона. Таа првпат заигра на Вимблдон во 1997, а сега 90 Гренд Слем натпревари подоцна, успеа да се пласира во втората рунда.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote