in

„ВИРУСОТ Е НАДВОР ОД КОНТРОЛА“: Драматично предупредување од Велика Британија!

Денес во Велика Британија е регистриран најголем број на смртни случаи од коронавирус од почетокот на пандемијата

Лондонскиот градоначалник Садик Кан денес изјави дека Ковид-19 е „надвор од контрола“ во главниот град на Велика Британија.

„Се плашам дека овој вирус е надвор од контрола“, рече Кан и додаде дека лондонските болници може да останат без бесплатни кревети.

Кан рече дека во некои делови на Лондон, како и секој 20-ти човек бил позитивен на корона вирусот. Градоначалникот им порача на граѓаните на Лондон дека најдобриот начин да им се помогне на здравствените установи е да останат дома.

Кан денеска прогласи вонредна состојба во Лондон, кој се бори со се поголем број случаи на корона вирус, додека болниците се обидуваат да се справат со големиот прилив на пациенти.

Денес, Велика Британија забележа најголем број на смртни случаи од Ковид-19 од почетокот на пандемијата – 1.325.

Овој број ги вклучува и сите оние кои починале како резултат на инфекција со корона вирус во рок од 28 дена по позитивниот тест.

Бројот на смртни случаи од почетокот на епидемијата до сега е 79.833, најголем во Европа.

Британската регулаторна агенција денес ја одобри вакцината на компанијата Модерна против вирусот, но таа ќе биде достапна само на пролет. Вакцините Pfizer / Biontech и Oxford веќе се користат во Велика Британија.

На крајот на минатата година, во Велика Британија беше откриен нов вид на коронавирус, 50-70 проценти позаразен од предходниот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote