in , ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Превкусен и неодолив ЧИЗКЕЈК СО ЛЕШНИЦИ – сите ќе бараат парче плус

Ако сакате чизкејк, тогаш ќе го обожавате и овој со лешници.

Состојки:

 • 250 мл шлаг
  180 г чоколаден крем
  220 гр маскарпоне сирење
  три лажици стопен путер
  250 гр бисквити со чоколадо
  100 гр чоколадо
  100 гр лешници

Начин на подготовка:

Бисквитот измелете го, измешајте го со растопен путер и наредете го на дното од тркалезна форма за торта. Измешајте сирење и чоколаден крем, и кога ќе добиете униформа смеса, додадете шлаг.

Истурете го филот врз бисквитната кора, израмнете, покријте со фолија и ставете го во фрижидер најмалку два часа.

Растопете го чоколадото, па додајте ги лешниците.

Истурете ја оваа смеса врз чизкејкот и оставете да се излади уште малку.

 

Послужете со чај или кафе.

 

На здравје!

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote