in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Одлично оди со сè: Традиционална германска салата со компири

Многу луѓе сакаат добра салата од компир за ручек, а еве како Германците традиционално ја подготвуваат ова вкусна салата од компири!

Состојки:

  • половина килограм варен компир
  • голема главица кромид (црвен а може и обичен)
  • две лажици оцет
  • половина лажичка шеќер
  • сол и бибер, сецкан магданос
  • две кисели краставички
  • ким по вкус
  • две лажици масло

Подготовка:

Гответе ги компирите со малку сол и ким. Кога ќе бидат готови, исечете ги на прстени и ставете ги во сад. Во тава, динстајте исечен кромид, кисели краставички со малку шеќер, сол, бибер, оцет и масло. Кога кромидот е мек, тргнете го од оган и исцедете го. Измешајте сè и оставете да се излади. Обидете се пред сервирање и додадете повеќе сол доколку е потребно, и наросете со сецкан магданос.

Некои верзии на оваа салата се без краставици, и со додавање на сланина – го прилагодувате рецептот како што сакате!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote