in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Рецепт што се споделува со огромна брзина: крофнички со две состојки

Може да ги јадете наросени со шеќер или чоколадо, но и со крем или сирење

 

Крофни кои се прават неверојатно брзо и едноставно имаат неутрален вкус, па можете да ги јадете и да ги наросена со шеќер или чоколадо, но и со крем или сирење. За тестото ви требаат само две намирници што сите ги имаме во куќата.

Состојки:

  • 140 гр брашно
  • 190 мл јогурт

Подготовка:

Измешајте брашно и јогурт, мешајте убаво додека не ги расипат сите грутки. Смесата ќе биде густа и леплива. Вадете ја смесата со лажица и спуштете ја во врелото масло. Пржете додека не стане златно од сите страни. Извадете ја во хартиена крпа за да впие вишок маснотии и по желба наросете со шеќер во прав или стопено чоколадо.

 

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote