in

Вулканот во Исланд еруптираше по скоро 800 години!

Долг неактивен вулкан на полуостровот Рејкјанес на југозападен Исланд повторно еруптираше и започна да исфрла лава од две страни во првата вулканска ерупција во областа по скоро 800 години.

Првите воздушни слики објавени на Facebook страницата на Исландската метеоролошка служба засега покажуваат релативно мала ерупција, со два потока лава што течат во спротивни насоки. Сјајот на лава можеше да се види од предградијата на исландскиот главен град Рејкјавик, оддалечен околу 32 километри.

Агенцијата за управување со вонредни состојби објави дека не планира евакуација бидејќи вулканот се наоѓа во оддалечена котлина, на околу 2,5 километри од најблискиот пат.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote