in

Пристигнува и караван верзија со над 300 КС! VW го подготвува Golf R Estate! [ФОТО]

После Golf 8 во GTI, GTD, Clubsport и R верзиите, Волфсбург сега подготвува караван, односно Golf mk8 Estate со над 300 КС, кој ќе ја носи ознаката R.

„Фатен“ за време на зимско тестирање без камуфлажа, моделот VW Golf R Estate изгледа многу подготвено. Од стандардната верзија на караван, како што пишува Autocar, овој Golf се разликува во пониско прилагодување, впечатливи алуминиумски тркала, светлосини сопирачки, како и два двојни спортски издувни ауспуси во задниот дел.

Погледнете како изгледа во фотографиите подолу:

Караванот VW Golf R ќе се напојува со четирицилиндричен 2.0 турбо мотор со 320 КС и 420 Nm, а погонот на сите тркала ќе се пренесува со седумстепен менувач ДСГ со двојна спојка.

Исто така, тој ќе биде опремен со систем за „векторирање на вртежен момент“ кој ја следи работата на секое тркало и, доколку е потребно, автоматски применува сила на сопирање одделно за да обезбеди најдобро и најстабилно поминување низ кривините.

Нема да биде брзо како полесниот и помал хечбек Golf R, но се очекува вагонот да достигне 100 км на час за помалку од пет секунди.

Сите промени што се применети на шасијата на спортскиот хечбек, исто така, ќе се користат за R Estate за да се обезбеди што е можно подинамично возење.

Theе мора да почекаме уште малку за изгледот на кабината, но она што е познато е дека покрај новиот вагон Golf R, тој ќе го нуди и пакетот R Performance, кој обезбедува подобро забрзување до 100 км на час.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote