in

Уапсен актерот Zach Avery, осомничен за повеќемилионска измама!

Агентите на Федералното биро за истраги на САД (ФБИ) го уапсија актерот Zach Avery под сомнение дека смислил шема со која ги измамил инвеститорите за стотици милиони долари, соопштија властите денес.

Во соопштението се вели дека Avery им рекол на инвеститорите дека неговата компанија „1мММ“ ќе ги купи правата за дистрибуција на филмови и лиценци од компаниите Netflix и HBO, но во реалноста тој не бил во деловни односи со ниту една од овие компании.

Во соопштението од канцеларијата на јавниот обвинител на Централна Калифорнија се вели дека тој наместо тоа ја водел компанијата како пирамидална шема и ги користел парите од новите инвеститори за да ги исплати старите. Тој ја искористи оваа шема за да земе повеќе од 690 милиони долари.

Министерството за правда наведува дека измамата започнала во 2015 година и дека сепак треба да ги плати 227 милиони долари што му ги дале „жртвите“.

Тој наводно ги користел парите за луксузен живот, како на пример одење во Лас Вегас, купување куќа во вредност од шест милиони долари и плаќање на познат дизајнер.

Тој е обвинет за измама и може да се соочи со 20 години затвор доколку биде осуден.

Вистинското име на Avery е Закари Хорвиќ.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote