in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Многу луѓе го користат за зимница, но не знаат дека оваа состојка може да биде отровна

Како најдобро да се користат зелените домати? Добро е во зима, пржено, а еве кои од неговите состојки можат да бидат штетни за здравјето.

 

Зелените домати имаат сосема поинаков вкус и текстура од зрелите, црвени домати и најчесто се користат во кисели краставички, како зимски зеленчук. Додека некои се загрижени дека може да биде отровен, други тврдат дека е многу добар за некои здравствени заболувања.

 

Сепак, бидете внимателни со неговата диетална употреба во сурова состојба. Не се препорачува поради состојката соланин, која е токсична и може да предизвика стомачна болка дури и ако се земе 25 mg од оваа супстанца.

Затоа се советува да се користи во зима или како состојка во киселите краставички или како основна храна за кисела во тегла. Можете и термички да го обработите, а најдобро е да ја следите вашата реакција и да видите дали ви се допаѓа кога јадете зелени домати.

Добро е за цревата

Бидејќи зелените домати се одличен извор на влакна, кои го одржуваат нашиот дигестивен систем здрав, го спречуваат запекот и го намалуваат ризикот од срцеви заболувања и дијабетес мелитус. Семето и кората на доматите се полни со диетални влакна кои не се вари во цревата, но помагаат да се размножуваат добрите цревни бактерии.

Го подобрува видот

Зелените домати содржат и бета каротен, кој помага во производството на витамин А, кој е клучен за здравјето на нашите очи.

Го намалува крвниот притисок

Бидејќи овој зеленчук е богат и со калиум, кој се спротивставува на ефектите на натриумот и помага во намалување на крвниот притисок, тој е исклучително добар за сите кои го имаат овој проблем. Гојал забележува дека зелените домати помагаат да се спречи оксидација на ЛДЛ холестеролот или лошиот холестерол во крвните садови, што исто така го намалува ризикот од срцеви заболувања.

Ги ублажува проблемите со вените

Понекогаш во збирките на рецепти со природни лекови ќе најдете совети да користите прстени од зелени (но и зрели) домати како лапа ако страдате од проширени вени. Треба да се знае дека сите површински терапии, вклучително и оние со лекови, делуваат само – површно и кратко.

За третман на вените, мора да се консултирате со лекар, а облоги од домати да користите само ако ги ублажат симптомите.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote