in

ЗОШТО САКАМЕ ДА СПИЕМЕ СО ЕДНА НОГА НАДВОР ОД ПРЕКРИВКАТА!? Ова објаснува се!

Многу луѓе заспиваат само откако ќе ја исфрлат едната нога од ќебето. Причината за ова е што идеалната собна температура за спиење е 18 степени целзиусови, а температурата на телото се регулира со непокриена нога.

Колку е потопло телото, толку е повеќе будно, односно кога телото е постудено, заспива побрзо.

Вадењето на ногата од ќебето е добар начин да го оладите вашето тело кога одите во кревет и да заспиете полесно и подобро.

Друга причина зошто стапалата се користат за регулирање на температурата. Нема коса на нозете и тие содржат васкулатурна структура која го регулира губењето на топлината на телото така што ќе се чувствувате пријатно.

Температурата на телото мора да се намали за половина или за цел степен со цел телото да заспие. Колку побрзо се лади вашето тело, толку побрзо ќе заспиете.

Трик со ногата надвор од ќебето е идеално решение за жешките летни вечери.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote