in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Зошто урмите се толку здрави?

Во однос на здравјето и исхраната, урмите се сметаат за најздраво овошје на планетата.

Ова овошје се смета за вистинска ризница на витамини, одлични се за возрасни, но и за деца, а поради нивното влијание врз здравјето, експертите го препорачуваат и тоа.

Датумите се одгледуваат во многу тропски региони во светот. Во зависност од сортата, свежите урми се прилично мали, а боите се движат од светло црвена до светло жолта.

Покрај значителна количина на растителни влакна, тие содржат и некои важни витамини и минерали. Храната богата со растителни влакна често се препорачува за добро здравје на цревата и е совршен избор за време на постот. Влакната исто така можат да бидат корисни за контрола на шеќерот во крвта.

Урмите се исто така богати со антиоксиданти кои се важни во борбата против болести. Во споредба со слични видови овошје, како што се смокви и сливи, урмите содржат најголемо количество антиоксиданси.

Друга причина за консумирање на ова здраво овошје е неговата способност да го подобри здравјето на нашиот мозок и мозочните функции.

Лабораториско истражување откри дека датумите се корисни за намалување на воспалителните маркери кои предизвикуваат Алцхајмерова болест, според Healthline.

Едно истражување на животни покажало дека глувците кои јаделе храна измешана со урми имале значително подобра меморија и способност за учење, во споредба со оние кои не ги јаделе.

Потенцијалните својства на датумите што го зајакнуваат мозокот се припишуваат на нивната содржина на антиоксиданти, за кои е познато дека го намалуваат воспалението.

Урмите се одличен природен засладувач и одлична здрава алтернатива на шеќерот. Тие се извор на фруктоза, еден вид природен шеќер кој се наоѓа во овошјето. Важно е да се напомене дека, иако урмите имаат многу растителни влакна и хранливи материи, тие сепак се доста калорични и најдобро е да ги консумирате умерено.

Исто така е важно да се спомене влијанието на ова овошје врз здравјето на коските, поради неговата содржина богата со минерали, вклучувајќи фосфор, калиум, калциум и магнезиум, кои спречуваат болести како што е остеопорозата.

Бројни истражувања го наведуваат влијанието на ова овошје врз намалувањето на нивото на холестерол во крвта, подобрувањето на изгледот и затегнатоста на кожата благодарение на витамините Ц и Д, а исто така помагаат и при слабеење.

Урмите често се комбинираат со друга храна, како што се бадеми и путер од ореви. Ова овошје е многу лепливо, што го прави корисно како врзивно средство за разни видови десерти, особено оние за кои не е потребно печење.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote