in , ,

ИМПРЕСИВНО! Од страна на антикварница пронајдено ѕвонче старо 2000 години од Црквата Света Софија!

Акцентот е ставен на можноста дека ова ѕвонче да е од Аја Софија и дека е старо околу 2000 години. Пронајдено е во, односно дадено е во антикварница во градот Бурса. За понатамошни испитувања е испратено во Изник.

Hurdacı Tarafından Bulundu: Ayasofya'nın 2 Bin Yıllık Çanı Olduğu İddia Ediliyor

Сопственикот на антикварницата го зачистил ѕвончето и открил шокантно нешто! На ѕвончето пишувало Аја Софиа! Веднаш било испратено во дирекција за антички дела на понатамошно истражување!

Çanın üzerinde ’Hagia Ayasofya' yazıyor
"Küçük bir ince temizlikten sonra üzerindeki yazıları fark ettim"

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote