in

МОРА ДА ГИ ПОГЛЕДНЕТЕ! 15 филмови базирани на вистински настани! [1]

  1. Schindler’s List – Што е предмет на филмот Список на Шиндлер? Станува збор за американски филм во режија на Стивен Спилберг од 1993 година. II. Во него се раскажува вистинската приказна за Оскар Шиндлер, кој играше улога во ослободувањето на над илјада полски Евреи од геноцидот на нацистите за време на Втората светска војна. II. Светска војна, нацистичка Германија. Оскар Шиндлер доаѓа во Германија за да започне бизнис. Но, тој нема пет центи. Според неговите зборови, тој станува пријател со многу врвни германски офицери на СС, благодарение на неговата презентациска способност. Во меѓувреме, започна еврејскиот геноцид.

2. Public Enemies – Што е тема на филмот Непријатели на народот? Филмот, кој зборува за борбата на ФБИ против најголемите американски криминални организации за време на неговото основање во 30-тите години на минатиот век, ги раскажува вистинските настани. Агентот на ФБИ, Мелвин Первис, се обидува да ги спречи познатите криминалци од тоа време, Џон Дилинџер, Бебе Фејс Нелсон и Прити Бој Флојд. Режисер на филмот е Џони Деп и Кристан Бејл, во режија на Микел Ман. Продуцент на филмот е изненадувачко име Роберт Де Ниро.

3. First They Killed My Father – Овој филм дојде до израз по интервјуто на Анџелина Џоли за Vanity Fair. Џоли, која седи на директорското столче, претставуваше деца од Камбоџа и луѓе без претходно актерско искуство.

Славниот актер ги замоли овие луѓе да ја рефлектираат сопствената болка и искуства додека го играа филмот. Раскажувајќи вистинска приказна, филмот ја раскажува приказната за 5-годишниот Лунг Унг, кој владееше со земјата помеѓу 1975 и 1979 година со преземање на власта во Камбоџа со герилска борба, уби два милиони луѓе за време на ерата на Кмерските ружи и успеа да го преживее тој период.

4. Erin Brockovich – Ние ја продолжуваме нашата листа со многу силна жена која успеа да ги колена големите компании. Слатката Бела (Ерин Брокович), која ја режираше Стивен Содерберг, стана успешен филм за биографија, особено со Џулија Робертс како извонредниот Ерин Брокович. Оваа продукција му донесе и Оскар за најдобра актерка на Робертс.

5. Amazing Grace – Сместен во Англија од 18 век, филмот го прикажува животот на Кристијан Вилијам Вилберфорс, религиозен политичар, избран за законодавен дом во британскиот парламент.

Најголемата желба на младиот политичар е наскоро да го уништи најголемиот проблем на овој век, трговијата со робови. Поетот Џон tonутн ќе му даде најголема поддршка на овој начин. Сепак, овој пат е исклучително долг и тежок. Бидејќи има компании кои создаваат големи приходи од трговијата со робови и тие немаат намера да дозволат овој закон да стапи на сила. Вилберфорс нема да се откаже од својата борба и покрај сите тешкотии во неговиот живот.

Во режија на Мајкл Аптд, кој неодамна го режираше филмот „Летописите на Нарнија: Патувањето на трагата по зората“, филмот ја раскажува приказната за која се живее, а во starsвездите се Џан Груфуд и Алберт Фини.

6. Lincoln – Ние ја продолжуваме нашата листа со Линколн, еден од документарните филмови направени за поранешниот американски претседател Абрахам Линколн, кој остави свој белег во 2012 година. Овој филм, во режија на Стивен Спилберг, го освои и Оскар за Даниел Деј Луис за најдобра машка улога. Оваа продукција, која во својата екипа вклучува и актери како Сали Филд, Томи Ли onesонс и Џозеф Гордон-Левит, успева да биде една од најдобрите.

7. My Sister’s Keeper – Ана Фицџералд (Абигејл Бреслин), на предлог на лекари; Тоа е дете родено со генетски интервенции. Како цел на нејзиното раѓање, се смета дека третманот на нејзината постара сестра Кејт, која има леукемија и трансплантацијата на бубрег во последната фаза, треба да се изврши од Ана.

Сите борби и грижи на адвокатката мајка Сара (Камерон Дијаз) и несовесниот татко Брајан Фицџералд (asonејсон Патриќ), кој се откажа од својата професија за лекување на Кејт, еден ден ќе се соочи со шокантен развој со изненадувачкиот обид на Ана: Ана е Со цел да ги ограничи неговите медицински права над него, Кембел Александар (Алек Болдвин), најпознатиот адвокат во градот, ги тужи своите родители со давање полномошно.

Неговиот брат Џеси (Еван Елингсон) ќе му помогне во овој обид. Судијката anоан Де Салво (Џоан Кузак) неодамна го загуби своето дете во сообраќајна несреќа. Настаните и животот на Кејт се полни со неочекувани случувања.

8. Fruitvale Station – Филмот, напишан и режиран од младиот режисер Рајан Куглер, ја имаше својата светска премиера на филмскиот фестивал „Санденс“ во 2013 година. Неколкумина црни тинејџери протестираа во 2009 година во окружната станица Фрутвајл во областа Оукленд во Сан Франциско, кога демонстрантите се обидоа да бидат одбиени од полицијата, пригушени од неколку истрели. Мајкл Б. Jordanордан, кого го знаеме од филмот Црн пантер и неодамна почина, го игра Оскар Грант, кој беше убиен од полицаец. Во овој филм што раскажува вистинска приказна, режисерот Куглер привлекува внимание на прашањето за полициското насилство.

9. 127 Hours – Филмот „127 часа“ е дело по „Милионер Slumdog“ на режисерот добитник на Оскар, Дени Бојл.

Младиот алпинист Арон Ралстон се заглавува меѓу големиот карпа во регионот Моаб, близу Јута, на своето патување без да каже на никому. За 5 дена, Арон е гладен со раката стисната до карпата, а Арон дава се од себе за да преживее. Нема кој да го спаси Арон од таму. Единствениот лек е тој самиот. Филмот, кој никогаш не ја губи својата динамика и возбуда, и нуди на публиката извонредна приказна за изборот во животот, додека ја носи публиката на патување што никогаш порано не го доживеале и можеби не го доживеале.

10. Apollo 13 – Аполо 13 е филм што ја драматизира неуспешната мисија на Месечината во 1970 година. Филмот е во продукција на Jimим Ловел и ffефри Клугер, на Вилијам Бројлс униор. и адаптирано од книгата „Изгубена месечина“ од тимот писатели на Ал Рајнерт.

Рон Хауард го режираше филмот, во кој играа starsвезди како Том Хенкс, Кевин Бејкон, Бил Пакстон, Гери Синис, Ед Харис и Кетлин Квинлан. Настаните што започнаа со промена на екипажот на летот, непосредно пред лансирањето, продолжија со низа падови по лансирањето. Безбедно враќање на тимот во светот е доста тешко. Аполо 12, кој се занимава со смрт, живот и посветеност, заслужува да биде следен со својата инспиративна тема и извонредната структура и супериорната изведба на Том Хенкс.

11. Moneyball – Били Бин (Бред Пит), шефот на бејзбол тимот „Оукланд А“, ги предизвикува богатите клубови со тоа што официјално создава тим од ништо со ограничен буџет. Но, притоа, тоа ги тресе фундаменталните верувања на бејзбол-спортот од врвот до дното. Иако неговите методи не се прифатени или дури опишани како лудило, Бин продолжува да се движи во насоката што ја знае, без да ја изгуби својата вера и решителност.

Во филмот за човечки односи, Бин има низа проблеми со актери, менаџери и администратори во рамките на тимот, додека сите ја притискаат да ги следи познатите и испробаните начини, таа претпочита да оди онака како што знае. Инспиративен филм каде одлучноста, самодовербата и убедувањето се комбинираат со прекрасната глума на Бред Пит.

12. The Social Network – Социјалната мрежа (2010 година), која фрла светло на основањето на Фејсбук, една од денешните социјални мрежи кои предизвикуваат болести и успехот на Марк Цукерберг, е на нашата листа како награден филм за Дејвид Финчер.

Interestingеси Ајзенберг, Ендру Гарфилд, Џастин Тимберлејк и Арми Хамер се исто така интересни со својата екипа познати имиња. Филмот, кој раскажува за настаните што се случиле за време на појавата на Фејсбук од нула, раскажува за тешкотиите, човечките односи и настаните што се случиле за време на периодот на формирање.

13. The Theory of Everything – Теорија на сè, што ја одбележа церемонијата на Оскар во 2014 година; Станува збор за тешкиот и успешен живот на славниот физичар Стивен Хокинг.

Во овој филм во режија на ејмс Марш; Во него учествуваат моќни актери како Еди Редмајн, Фелисити onesонс, Дејвид Тевлис и Чарли Кокс.

Успешен студент и среќен живот, животот на Хокинг е превртен со неговата ненадејна болест. Хокинг се држи до животот и науката во ситуација кога дури и лекарите не даваат шанса кога повеќето луѓе ќе се откажат и ќе станат еден од најголемите научници на наша возраст

Реалната животна приказна за Стефан Хокинг, во која се раскажува победата на борбената моќ и одлучност, ја инспирира публиката.

14. Changeling – Кристин Колинс (Анџелина Џоли) доживува еден од најголемите кошмари што една мајка може да ги има како самохрана мајка и нејзиниот син Волтер исчезнува. Месеци подоцна, се најде момче, наводно, син на Колинс. Полицијата го претвори инцидентот во прашање на престиж, претворајќи ја средбата мајка и син во емисија пред медиумите, во која учествуваат бројни новинари, фотографи и полиција.

Зачуден пред толку многу луѓе, Колинс се согласува да го однесе донесеното дете дома. Сепак, тој чувствува дека ова дете не е неговиот син, Волтер.

Тој се бори со неверојатна правна борба за своите права против вистината наметната од полицијата, лекарите и општеството. Тој дури беше сместен во душевна болница затоа што ја отфрли вистината. Но, вистината ќе излезе болно многу подоцна.

15. Walk The Line – Ние ја продолжуваме нашата листа со еден од најуспешните филмови за биографија од 2005 година, кој освои престижни филмски награди како Оскар и Златен глобус.

Филмот Walk the Line; Тој ја открива приказната за nyони Кеш, кој стана легендарен гитарист со делата што ги донесе во рок и кантри музиката со неговата сопруга Џeун Картер Кеш. Уметувајќи успешни актери како Рис Витерспун и Хоакин Феникс во главните улоги, оваа продукција е еден од најдобрите филмови за биографија.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote