in

3 НАЈДОБРИ АПЛИКАЦИИ ЗА ИСХРАНА!

Имајќи го предвид современиот начин на живот, се поголем број луѓе се грижат за својата исхрана и се обидуваат да се хранат здраво. Од друга страна, сегашните околности во кои се наоѓаме нè принудуваат повеќе да останеме дома, што повлекува поголема нервоза, што обично се обидуваме да го решиме со прекумерно внесување храна, и кога сме гладни и кога немаме потреба од храна… Со намалено движење , што резултира со се поголема тежина, и ако сте во оваа неизвесност, а не знаете како да се справите со лошите навики во исхраната, или едноставно сакате да се храните поздраво, подолу ви ги претставуваме петте најдобри бесплатни апликации од домен на исхрана што сигурно ќе ви помогне.

  1. MyNetDiary – најдобра апликација за корисниците на iPhone

MyNetDiary е одличен сојузник во слабеењето што ви гарантира поздрав живот. Оваа апликација ви нуди пристап до базата на податоци што вклучува дури 800.000 термини поврзани со исхраната. Покрај тоа, оваа апликација нуди и опција за броење калории, а доколку имате iPhone, можете да искористите посебна придобивка при купување намирници. Имено, сè што треба да направите е да го скенирате бар-кодот на одреден производ, а хранливата вредност на дадената храна автоматски се чита на екранот.

2. Fooducate – најдобра апликација за информации за храна

Понекогаш, при купување намирници, многу е тешко да се заклучи за каков вид на производ се базира само на читање на декларацијата. Благодарение на апликацијата Fooducate, лесно можете да откриете дали производот што сакате да го купите содржи некои штетни состојки, како што се додаден шеќер, премногу емулгатори, транс масти, итн. Кога ќе одредите за каков вид на производ станува збор, апликацијата ќе ви каже колку калории содржи, како и колку е богата со храната. Здравата, непреработена храна, секако ќе покаже најголема вредност на оваа скала. Но, ако станува збор за помалку здрава храна или прехранбен производ, апликацијата веднаш ви нуди подобра и поздрава алтернатива.

3. Lose It! – Најдобра апликација за слабеење

Lose It! тоа ви помага да добиете увид во тоа како јадете и колку вежбате за да изгубите тежина. Без разлика дали сте вегани, вегетаријанци или практикувате кето диета, оваа апликација ви дава многу прецизен увид во бројот на калории што ги внесувате во вашето тело тој ден, и како бонус постои можност за фотографирање на вашите оброци за да имате уште појасна слика за тоа што сте јаделе и колку калории внесувавте по оброк. Покрај тоа, можете да ја поврзете оваа апликација со вашата апликација за вежбање, со цел да имате што подобар преглед на внесените и потрошените калории, сè со цел да постигнете совршена линија што е можно побрзо и полесно.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote