in ,

СлаткоСлатко

3 НАЈДОБРИ РЕЦЕПТИ ЗА протеински шејкови: Вкусните пијалоци можат да бидат замена за оброк, да ги зајакнат мускулите и да ја регулираат тежината

Ако треба да го зголемите внесот на протеини за да ги зајакнете мускулите и да ја регулирате тежината – протеинските шејкови се одлично решение. Ви претставуваме 3 одлични и најважно вкусни рецепти за вашата нова рутина за виталност.

 

Протеините се важни бидејќи ни помагаат во градењето на мускулите и нивното зајакнување, но и во одржувањето на нашата идеална тежина на здрав и одржлив начин. „Протеините помагаат да се чувствувате сити, за да можете да се чувствувате задоволни и да престанете да јадете, а исто така помагаат во зачувување на мускулите, што е во корелација со вашиот метаболизам (колку побрзо вашиот метаболизам, толку побрзо согорувате калории)“, вели д-р Лиза Јанг, автор на книга „“Finally Full, Finally Slim“. „Вашето тело, исто така, согорува повеќе калории при преработка на протеини отколку со преработка на јаглени хидрати или масти.
Ако одлучите да пробате рецепт за протеински шејк дома за да ги задоволите вашите потреби за протеини, има неколку работи што треба да ги земете предвид при изборот на најздравиот. Кога станува збор за протеинските шејкови, Јанг предлага „користење шарени овошја и зеленчук (нискокалорични и богати со антиоксиданси), умерена употреба на јаткасти плодови, семки и авокадо затоа што малку добри масти можат многу да ви помогнат, а без додаден шеќер. ”

Протеинско ладно кафе

Протеинот секако може да направи да се чувствувате сити, задоволни и енергични, но што е уште подобро кога станува збор за енергизирање на вашето тело? Комбинација на протеини и кофеин (во умерени количини). Во овој леден протеински шејк од кафе, ќе го добиете потребниот кофеин како и протеинот што ќе ве држи будни до крајот на попладневните часови.

 

Состојки:

2 лажици прашок за пециво
1 чаша бадемово млеко (или друг пијалок од јаткасти плодови)
1 шолја еспресо
1 датум
мраз
Измешајте ги сите состојки додека не добиете мазен шејк.

Палео протеински шејк – замена за оброк
Понекогаш можете да користите протеински шејкови како замена за оброци, доколку имаат доволно протеини и калории, како и други корисни хранливи материи како масти и влакна за да ги избалансираат. Овој рецепт за протеински шејк содржи состојки кои навистина можат да го заменат оброкот со нивните хранливи материи.

Состојки:

½ замрзната банана
¼ чаша кокос јогурт
½ шолја бадемово млеко
грст боровинки (резервирајте порција за сервирање)
¼ чаша замрзнат спанаќ
1 лажица чиа семе
2 лажици протеински прав
½ лажица рендан ѓумбир
Измешајте ги сите состојки, истурете ги во чаша и одозгора ставете неколку боровинки.

Чоколаден шејк од таан

Веќе знаете дека можете да користите јогурт или авокадо за да добиете кремаста текстура на шејкот. Ајде да пробаме уште една состојка која има голема хранлива вредност – таан. Овој рецепт не бара протеински прав, но секогаш можете да ја додадете вашата омилена топка чоколаден протеин. Овој рецепт содржи и малку шеќер, а за засладување се користат само урми.

Состојки:

½ замрзната банана
2 лажици таан
2 лажици органски какао во прав
1 датум
½ бадемово млеко
прстофат сол
мраз
Сите состојки изблендирајте ги во блендер и уживајте во чоколадниот шејк!

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote