in

4 грешки кои ги правите при миење на фарбана коса

Ако сакате да ја исфарбате косата, знајте дека ќе мора да вложите многу време и пари за да изгледа добро.

Се разбира, кога ќе заминете од фризер, ќе сакате да дадете се од себе за да ја зачувате добиената боја што е можно подолго. Одредени шампони ја уништуваат бојата и едноставно ја отстрануваат од косата, а ние често посегнуваме по нив, сакајќи првенствено да се посветиме на другите потреби на нашата убава коса. За среќа, постојат производи кои ќе ја хранат вашата коса, ќе се борат против првут, маснотии и сè друго, а во исто време ќе ја задржат вашата боја.

Овој пат, решивме да ви откриеме четири грешки што ги правите при миење на косата, поради што бојата згаснува со неверојатна брзина.

Ја миете косата со погрешен шампон

Ако користите шампон и регенератор кои не се наменети за специјално обоена коса, не кажувајте никому, туку веднаш поправете го проблемот. Побарајте шампони и балсами кои немаат сулфати во нивната листа на состојки.

Косата ја миете премногу често

Колку повеќе ја миете косата, толку побрзо ќе исчезне бојата. Сосема логично, нели? Наместо да ја миете секојдневно, обидете се да ја миете косата два до три пати неделно. Нека шампонот за сува коса стане ваш најдобар пријател.

Измијте ја косата при крајот на туширање

Шампонирајте ја косата додека влегувате под туш, исплакнете ја веднаш и ставете регенератор, а потоа оставете ја да делува додека го изведувате остатокот од вашиот ритуал.

Измијте ја косата со млака вода

Ако ја миете косата со топла вода секој ден, тоа воопшто не е добро. Меѓутоа, ако ја измиете со млака вода, не се ствара многу пареа. Според експертите, кога косата се мие со топла вода, кутикулите се отвораат, поради што тие подобро ги апсорбираат хранливите материи од балсамите.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote