in

ТаженТажен

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 324 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е..

Во последните 24 часа се направени 2.660 тестирања, а регистрирани се 324 нови случаи на Ковид 19 во:
-Скопје 110
-Куманово 44
-Охрид 18
-Струмица 17
-Прилеп и Тетово 13
-Штип 11
-Битола, Велес и Кичево по 10
-Свети Николе 9
-Кочани и Виница по 8
-Радовиш 6
-Гостивар и Дебар по 4
-Кавадарци, Гевгелија, Ресен, Крива Паланка, Кратово и Македонска Каменица по 3
-Струга, Неготино, Берово и Делчево по 2
-Пробиштип, Валандово и Демир Хисар по 1
Пријавени се вкупно 26 починати лица: 8 од Скопје (52г,59г,63г,66г,71г,77г,80г и 83г), по 2 починати лица од Куманово (77г и 86г), Прилеп (73г и 83г) и Гостивар (62г и 69г) и по 1 починато лице од Велес (78г), Кавадарци (75г), Охрид (73г), Штип (67г), Струмица (65г), Кочани (68г), Кичево (71г), Ресен (77г), Радовиш (65г), Берово (75г), Делчево (57г) и Валандово (72г). Од пријавените, 24 се починати во болнички, а 2 лица во домашни услови.
Регистрирани се 1.178 оздравени пациенти од:
-Скопје 575
-Куманово 76
-Прилеп и Кавадарци по 54
-Битола 53
-Велес 43
-Тетово 40
-Штип 36
-Крушево 27
-Гостивар 26
-Гевгелија и Неготино по 18
-Кочани 17
-Кичево 14
-Струмица 13
-Охрид 12
-Виница и Ресен по 11
-Демир Хисар 10
-Берово и Македонски Брод 9
-Струга 8
-Свети Николе и Делчево по 7
-Радовиш, Крива Паланка и Демир Капија по 5
-Дебар и Богданци по 4
-Пехчево 3
-Кратово, Македонска Каменица, Пробиштип и Дојран 1
Досега во земјата се направени вкупно 731.997 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 153.461, бројката на оздравени пациенти е 136.545, на починати е 5.042, а бројот на активни случаи изнесува 11.874.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote