in

Предметите во домот се извор на бактерии, без да бидеме свесни за тоа: 5 предмети во домот кои треба да се дезинфицираат секој ден!

Малкумина знаат, но повеќето од бактериите и нечистотијата се складираат во овие предмети

Дали некогаш сте се запрашале кои предмети во вашиот дом имаат најмногу бактерии? Одговорите сигурно ќе ве изненадат. Малкумина знаат, но повеќето бактерии и нечистотија се складираат на овие предмети, а резултатите од истражувањето покажаа дека има 5 артикли во секој дом кои треба редовно да се дезинфицираат:

Сунѓер

Може да има повеќе од 300 различни видови бактерии во еден сунѓер. За да ги минимизирате оштетувањата, менувајте го сунѓерет секоја недела. Или барем дезинфицирајте го сунѓерот почесто со вриење или потопување во раствор со оцет и вода.

Мијалник

Бактериите се наоѓаат не само на површината на мијалникот, туку и во одводните цевки. Важно е да се прави темелно чистење на мијалникот и цевките еднаш месечно.

Мобилен телефон

Површината на мобилниот телефон е полна со микроби. Според истражувањето, во просек, околу 17.000 бактерии живеат во еден телефон. За да спречите нивно штетно влијание врз здравјето, почесто мијте ги рацете и повремено дезинфицирајте го телефонот со алкохол.

Даска за сечење

Пластичните даски се сметаат за најбезбедни, бидејќи тие можат да се третираат со кој било агенс за дефинирање. Дрвените даски треба редовно да се мијат во топла вода и да се сушат на свеж воздух.

Далечински управувач

На површината на далечинскиот управувач има неверојатна количина бактерии. Избришете го овој предмет со алкохол и памук барем еднаш дневно.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote