in

5G мрежата започна да функционира во Хрватска!

„Хрватски телеком“ (HT) прв во Хрватска започна со комерцијално работење на мрежата 5G, а во моментот 5G мрежата е достапна во областите Загреб, Риека, Сплит, Осиек, Самобор и Света Недеjaа, објави HT.

HT наведува, гради мрежа на иднината со 5G, што ќе овозможи поврзување и автоматизација на голем број сензори, индустриски уреди, автономни возила, беспилотни летала и понатамошен развој на телемедицината.

Претседателот на Управниот одбор на NT, Костас Небис, посочи дека комерцијалниот почеток на мрежата 5G е одлична пресвртница за таа компанија, но и за целата телекомуникациска индустрија во Хрватска, бидејќи мрежата 5G отвора можности за бројни новини што ќе овозможат економски и социјален развој.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote