in

6 знаци на замор на надбубрежните жлезди и како да си помогнете: Ова е причината зошто се дебелеете!

Синдромот на замор на надбубрежните жлезди е предизвикан од продолжен или ненадеен стрес и хронични болести

Заморот на надбубрежните жлезди се јавува кај речиси 80% од светската популација. Се развива поради постојан стрес и поради обидот на организмот сам да ги реши проблемите со физичкиот, менталниот и емоционалниот стрес.

Клучни знаци на замор на надбубрежните жлезди:

 • болки во телото
 • тешкотии во концентрацијата
 • раздразливост
 • промени во расположението
 • постојан замор
 • хормонална нерамнотежа
 • желба за слатко и солено
 • паѓање на косата
 • зголемување на телесната тежина во пределот на стомакот
 • мускулни грчеви

Што треба да знаете за надбубрежните жлезди?

 • Тие се наоѓаат над бубрезите.
 • Дејствуваат како дел од ендокриниот систем.
 • Дејствуваат во синтезата на педесетина хормони.
 • Функционираат заедно со хипоталамусот и хипофизата.
 • Играат клучна улога во одговорот на стресот.

Кога телото не може да се справи со стресот, прво страдаат надбубрежните жлезди.

Како да се излечи заморот на надбубрежнте жлезди?

 • Намалете го физичкиот и менталниот стрес.
 • Направете детоксикација на телото.
 • Избегнувајте негативни мисли.
 • Балансирајте ја вашата исхрана.

Намирници што не треба да ги јадете и да ги пиете:

 • кафе
 • индустриски произведен шеќер и слатки
 • масла

Храна што им помага на надбубрежните жлезди да закрепнат:

 • авокадо
 • зелена салата
 • мрсна риба
 • ореви и семиња (мала количина)
 • морски алги
 • маслиново масло

Што да направите за да им помогнете на надбубрежните жлезди?

 • Спијте од 20 до 22 часот.
 • Вежбајте и движете се на свеж воздух.
 • Комуницирајте само со позитивни луѓе.
 • Одвојте време за себе.
 • Правете паузи почесто.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote