in ,

Што?Што?

Дали знаевте дека омилениот алкохолен пијалок можете да го користите за КОСА? Ќе бидете воодушевени од резултатите!

Во морето препарати, шампони, масла, маски, го најдовме совршениот „лек за коса“ во омилениот алкохол на многумина.

Пивото е богато со фосфор, магнезиум, калиум и малтоза, што го прави природен производ за нега на коса. Биотинот во пивото го спречува опаѓањето на косата и првутот, малтозата ја зајакнува косата, а изобилството на витамини Б и дава природен сјај.

Протеините од јачменов слад и хмељ кои се наоѓаат во пивото ја обновуваат и зајакнуваат косата и коренот на косата. Протеините од пивото ги исполнуваат и најмалите пукнатини на косата и испуканите врвови, па косата станува помека и подобро ја рефлектира светлината, што ја прави да изгледа посветла. Пивото ја обновува косата и е одлично за ревитализација на витканата коса, бидејќи го спречува нејзиното исправување. Косата станува поздрава, посјајна, а со тоа добива и волумен.

По миењето со шампон и регенератор, косата се завиткува во крпа за да се собере вишокот вода. Потоа добро исчешлајте ја, а во тенџере истурете околу половина литар млако пиво. Целата коса сè до темето потопете ја во тенџерето, а остатокот од пивото прелијте го врз косата. Нежно соберете го вишокот со крпа и потоа расчешлајте само со прстите.

Многумина користат варено или безалкохолно пиво за коса, но може да се користи секаков вид, само отворете шише или лименка и оставете го да отстои. Ќе испари целиот алкохол, но и јаглерод диоксидот. Овој гас не е добар за косата, а го содржи и безалкохолното пиво. Исто така, алкохолот ја суши косата, па затоа е подобро да се ослободите од него.

Ако имате темна или темно руса коса, можете да користите секаков вид пиво без страв, но ако имате многу светла коса или коса која е бланширана, подобро е да избегнувате пиво, бидејќи од него може да добиете грда, валкана досадна коса, што е многу тешко да се отстрани. Ако ви пречи мирисот на пиво, кој е присутен додека косата не се исуши. Додадете неколку капки од вашето омилено есенцијално масло.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote