in

Што?Што?

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ? Зошто треба да го рестартираме Android телефонот секој ден?

Ако сте забележале дека вашиот Android забавува, можеби е доволно само да го рестартирате.

Иако ова може да изгледа како сомнително едноставен совет, исклучувањето и вклучувањето на вашиот телефон со Android секој ден може да донесе вистински придобивки за начинот на работа на уредот.

Android Central наведува дека ако забележите дека вашиот телефон одеднаш започна да забавува, она што може да ви помогне е добро, старомодно ресетирање. Некои апликации за Android мора да имаат некоја или целата апликација што работи во позадина за да останат поврзани.

Некои од овие апликации се дизајнирани да работат специјално со верзијата на Android што ја користите, па дури и со марката на вашиот телефон. Додека Google работи напорно за да може апликациите да работат во повеќе верзии, проблеми може да се појават кога апликацијата не е ажурирана некое време, но сè уште се користи. Ова може да доведе до „протекување на меморија“ – феномен кога меморијата не се управува правилно, па дури и тој што повеќе не се користи се ослободува.

Ако апликацијата што ја инсталиравте на вашиот уред предизвикува „протекување на меморија“, ова прашање нема да се реши целосно, освен ако програмата не се отстрани или не се инсталира ажурирање. За среќа, овој проблем можете да го ублажите со едноставно рестартирање на телефонот секој ден. Кога телефонот Андроид повторно се вклучува и исклучува, принудува сè што прави во позадина да се рестартира.

Ова помага да се премести кој било VRAM што го користеше вашиот графички процесор, како и да се ослободи меморијата од какви било проблематични апликации. Ако не знаете точно која апликација го забавува вашиот уред, внесувањето поставки и исклучувањето апликации во заднина може да направи повеќе штета отколку добро – затоа што некои мора да работат во позадина. Наједноставната работа што можете да ја направите за да му помогнете на вашиот уред да работи непречено е да го рестартирате секој ден.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote