in

Започна апликација во Иран за да се најде партнер „за одржлив брак“!

Институтот под иранска влада задолжен за култура ја лансираше апликацијата „Хадам“, која, како што велат, ќе им помогне на младите да го пронајдат вистинскиот партнер за одржлив брак.

Оваа апликација, чие име во превод значи „придружник“, беше лансирана со цел да ги охрабри паровите да се состанат за брак, бидејќи властите се загрижени за бројот на разводи.

Имено, во Иран има 13 милиони млади синглови на возраст од 18 до 35 години, а во 2019 година имало повеќе од 170.000 разводи и околу 520.000 бракови.

Покрај „социјалната и психолошката поддршка“, апликацијата ќе има и функции кои ќе помогнат да се најде партнер за самци, како и консултации преку Интернет, велат надлежните.

За време на церемонијата на лансирање на апликацијата, претседателот на Собранието на Иран, Мохамад Багер Калибаф, рече дека ќе им помогне на младите со помош на современи и научни методи.

Шефот на Институтот за култура во Теба, кој ја разви апликацијата Комеил Којастех, рече дека милиони млади живеат во таа земја со повеќе од 80 милиони жители.

“Стапката на разводи се зголемува и бројот на бракови се намалува, што е еден од најголемите проблеми во Иран. Институтот порано користеше веб-страници со слични функции, но апликацијата е дизајнирана така што повеќе луѓе можат да ја користат”, рече Којастех .

Тој додава дека апликацијата е дел од напорите на државата да избегне стареење на населението. Иранските власти веќе долго време бараат зголемување на населението, предупредувајќи дека популацијата старее „поради културното и социјалното влијание на Западот“.

Иран регистрираше 1,2 милиони раѓања во 2019 година, а во 2016 година имаше 1,52 милиони раѓања. Стапката на наталитет во 2019 година беше 1,8 деца по мајка, а во 2017 година беше 2,07.

Повеќе од половина од иранското население е на возраст под 35 години, а сексот пред брак е нелегален.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote