in

Мјау! Археолозите открија фигура на огромна мачка стара 2.000 години на падината на еден рид во Перу

Археолозите кои ја истражувале локацијата Наска во Перу открија фигура на мачка која потекнува од пред две илјади години. Археолозите наидоа на фигурата на мачки долга 37 метри за време на инспекцијата во заштитеното подрачје.

Miyav! Peru'da Arkeologlar Bir Tepenin Yamacında 2 Bin Yıllık Dev Kedi Figürü Keşfetti

Министерството за култура на Перу, во изјавата минатата недела во врска со откритието направено во регионот Наска, откри мачка фигура видена хоризонтално на падината додека се грижеше за античкото место, искористувајќи ги мерките за коронавирус од страна на археолозите.

Тој изјави дека фигурата му припаѓа на периодот Паракас според нејзините стилски одлики.

Figürün, üslup özelliklerine göre Paracas dönemine ait olduğunu belirtti.

Наведувајќи дека фигурата на мачката која датира од пред 2 илјади години е често користена фигура во општеството Паракас, Министерството за култура изјави дека фигурите на мачки често се гледаат во керамичката и текстилната иконографија.

Nazca’da rastlanan figürlerin çoğu, yer seviyesinde zorlukla görülebildiği için ancak gökyüzünden bakıldığında tespit edilebiliyor.
Teknoloji sayesinde keşifler devam edecek.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote