in

Што?Што?

Атлетичарка суспендирана за допинг, таа обвинува нешто бизарно!

Американската атлетичарка Шелби Хулихан беше суспендирана на четири години, бидејќи на допинг-тестот има позитивен тест за забранета супстанца, а како причина за тоа наведе свинско бурито.

Според BBC, 28-годишната, играч за врска изјави дека во јануари била известена дека има позитивен тест за анаболичен стероид нандролон.

Хулихан рече дека причината за позитивниот тест може да биде тоа што таа јадела свинско бурито ноќта пред тестот и негирала допинг.

Единицата за интегритет во атлетика објави дека одлуката за четиригодишната суспензија е поддржана од Судот за спортска арбитража. Суспензијата стапи на сила на 14 јануари.

Хулихан изјави дека е изгубена, лута, скршена и збунета и дека се чувствува изневерена од спортот што го сака и на кого му се предала.

„Сакам да бидам многу јасен. Никогаш не сум земал супстанции што ги подобруваат перформансите “, рече таа на социјалните мрежи.

Хулихан, американска рекордерка на 1.500 и 5.000 метри, рече дека пред ова „никогаш не чула за нандролон“, што помага во зголемување на мускулната маса.

„Оттогаш научив дека Светската антидопинг агенција (ВАДА) е убедена дека конзумирањето свинско месо може да доведе до лажно позитивен тест за нандролон, бидејќи одредени видови свињи природно го произведуваат во големи количини. „Свинските остатоци имаат највисоко ниво на нандролон“, рече таа.

Хулихан рече дека пет дена по добивањето на известувањето, направила список со храната што ја конзумирала една недела пред тестирањето, што беше направено на 15 декември.

„Заклучивме дека најверојатното објаснување е бурито што го купив и го изедов околу 10 часа пред тестирањето. Бурито беше купено во автентичен камион кој продаваше мексиканска храна, во близина на мојата куќа во Бивертон. Ја информирав АИУ и верувам дека тоа е извор“, изјави таа.

„Направив се што можев за да ја докажам својата невиност. Поминав полиграфски тест и дадов примерок од коса на еден од најистакнатите светски токсиколози. ВАДА се согласи дека оваа супстанца не е создадена во моето тело, што ќе се случеше ако редовно ја земав “, додаде 28-годишниот спортист.

Таа ќе ги пропушти претстојните Олимписки игри во Токио и четири години подоцна во Париз.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote