in

Автомобилот на принцот Филип „ѕвезда“ на музејот – „стандард девет“ од 1935 година! [ФОТО]

Galle Face Hotel chairman Sanjeev Gardiner (R) and his son Seshaan pose with the 1935 Standard Nine vintage car which is claimed to be owned and the first car of Prince Philip (not pictured) now acquired by the Gardiner family in Colombo on April 14, 2021. (Photo by Ishara S. KODIKARA / AFP)

Автомобилот стар скоро 90 години, кој некогаш му припаѓаше на неодамна починатиот британски принц Филип, е изложен во музеј во Шри Ланка, каде се смета за централен експонат.

Војводата од Единбург, кој ќе биде погребан утре, беше голем љубител на автомобили, а тој ја купи „стандардната деветка“ од 1935 година за 12 фунти за време на неговиот престој во најголемиот град Шри Ланка, Коломбо во 1940 година, како член на британската кралска морнарица.

„Кога се врати во раните педесетти години, дојде и го погледна автомобилот. Тој рече дека се надева дека сопирачките се точни затоа што порано ги немало “, изјави Санџив Гардинер, кој го чуваше автомобилот во неговиот хотел„ Гал Фејс “во Коломбо.

Гардинер изјави дека принцот Филип признал дека автомобилот е првото возило што го купил. Војводата од Единбург стана покровител на клубот за моторни возила „Стандард“.

Хотелот „Гејл Фејс“ е еден од најстарите во поранешната британска колонија, а музејот е изграден околу сребрено-црно патничко возило.

Принцот Филип не успеа да ја намали цената на користеното возило, иако успеа да плати на две рати во рок од еден месец.

Според документите што се чуваат во музејот, принцот Филип го возел споменатиот автомобил за прв пат од Коломбо до поморската база во Триконмалија, која се наоѓа на 260 километри од најголемиот град Шри Ланка.

„Автомобилот помина 93.040 километри, неколку пати беше обновуван и сè уште може да се вози, но трошоците за осигурување се високи, што значи дека тој повеќе не се користи“, изјави Гардинер за АФП.

Таткото на Гардинер, Сирил го купил овој автомобил во раните 1950-ти. Тој изнајмил „Кадилак“ на кралското семејство, во кое возеле принцот Филип и кралицата Елизабета Втора при првата официјална посета на Шри Ланка во 1954 година.

Според Гардинер, во тек е реставрација на два автомобили користени од членови на кралското семејство.

Принцот Филип, кој почина минатата недела на 99-годишна возраст, беше голем љубител на автомобили и често ги возеше самиот.

Сепак, во 2019 година тој му ја предаде возачката дозвола по судирот што предизвика превртување на неговиот автомобил и во кој беа повредени уште две лица.

Ковчегот во кој ќе беше погребан војводата од Единбург беше пренесуван од страна на „Land Rover Defender“, возило дизајнирано од принцот Филип.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote