in

WTFWTF

Банкнотата од 20 долари се продава за 57.000 американски долари!

Поради грешка во печатењето, ретка банкнота од 20 долари со налепница на еквадорскиот производител на банани „Дел Монтеа“ во моментов се продава од аукциската куќа „Аукции на наследството“, а последната добиена понуда надминува 57.000 долари.

Банкнотата потекнува од серијата отпечатена во 1996 година, а единствена е поради налепницата што веројатно случајно се залепи на неа помеѓу неколку фази на печатење.

Од аукциската куќа објаснуваат дека е посебна бидејќи на лепенката биле испечатени серискиот број на банкнотата и зелениот безбедносен печат, што ја прави оваа банкнота уникатен пример за таква грешка во светот.

Записите од американскиот долар се печатат во три фази: прво се отпечатува задниот дел од банкнотата, потоа се става лицето, и на крај се печати серискиот број и безбедносниот печат „Трезорски печат“.

Во „Аукциите на наследството“ тие велат дека во овој случај, интригирачки е како оваа банкнота успеа да ги помине сите многу строги контроли пред да биде пуштена во оптек.

Повеќето банкноти што содржат типографски грешки меѓу колекционерите обично се продаваат за помеѓу 100 и 1.000 долари, рече Леонард Аугсбургер, координатор на нумизматичкиот портал на Универзитетот во Вашингтон во Сент Луис.

Тој додава дека банкнотата со налепницата „Дел Монте“ е нешто посебно, поради што привлече толку голем интерес од колекционерите.

Според „Аукциите на Херитиџ“, првпат се појави во 2003 година кога студент од колеџ во Охајо го понуди на продажба на eBay. За тоа тој постигна цена од 10.000 американски долари. Потоа рече дека не е малку изненаден кога банкоматот „исфрли“ банкнота од 20 долари со налепница на компанијата на еквадорскиот производител на банани „Дел Монте“.

Добро сочуваната банкнота повторно беше понудена на продажба во 2006 година од компанијата „Херитиџ Аукции“, а на крајот на тендерот достигна цена од повеќе од 25.000 американски долари.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote