in

Белгија забранува патување во странство!

Белгија одлучи да им забрани на граѓаните да патуваат во странство кои не се потребни, а одлуката ќе важи од среда, 27 јануари до 1 март.

Целта на одлуката е да се запре ширењето на коронавирусите, особено соеви кои неодамна се појавија. Патувањето за рекреација или забава е забрането, ќе има гранични контроли и казни, рече Елио Ди Рупо, претседател на регионот Валон. Мерката не влијае на граничните работници.

Премиерот Александар Де Кро рече дека „кога луѓето патуваат, вирусот патува со нив“.

Де Крој изјави дека посетителите од Велика Британија, Јужна Африка и Јужна Америка ќе мора да одат во карантин 10 дена за да се осигурат дека не носат опасни видови на вирусот во Белгија.

Одлуката беше донесена еден ден откако лидерите на ЕУ се согласија дека границите во рамките на европскиот блок мора да останат отворени за да се обезбеди неопходен транспорт и движење на работниците, но им беше оставено на земјите-членки да преземат други мерки што ги сметаат за неопходни.

Од среда до март, во Белгија ќе биде дозволено патување само од неопходни деловни и хуманитарни причини.

Белгија е делумно затворена три месеци во обид да се избори со вториот бран на пандемијата, училиштата се отворени, но многу сектори се затворени (кафулиња, ресторани, театри, спортски сали, фризери и сл.).

Де Кроа рече дека не сака да ги загрози резултатите постигнати со заклучување на дозволата за патување во текот на следниот критичен месец.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote