in

Компанијата Фајзер ја тестира вакцината за употреба кај децата!

Американскиот фармацевтски гигант Фајзер се обидува да ја прошири употребата за својата вакцина против Ковид-19 и кај најмладите старосни групи. Новата студија на компанијата опфаќа 2000 учесници, сите на возраст од 12 до 15 години.

Вакцините на Фајзер и Модерна не се достапни за употреба кај децата сеуште поради недоволното информации од истражувањата. Децата не покажуваат тешки симптоми на вирусот, но можат да го шират и да инфицираат други.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote