in

БИЗАРНА ЗАБРАНА ВО КАФЕ ВО ИТАЛИЈА!

Натписот над лентата е јасен – секој разговор за вирусот корона и сè што е поврзан со него е строго забранет.

Менаџерот на мал бар во римското предградие сака да им даде на своите гости пауза од глобалната пандемија и да ужива во кафето.

„За него се зборуваше само со месеци, па затоа решивме да ја осветлиме атмосферата“, вели Кристина Матиоли, менаџер на бар, со соодветно име „Чувство“.

Италија беше првата европска земја погодена од пандемијата и претрпе најдолг и најстрог карантин. По неколку пријатни летни недели, кога животот речиси се врати во нормала, пандемијата повторно доминира во сè.

„Тоа не е состојба на негирање или недоразбирање на она што нè опкружува, ние само сакаме да направиме пауза“, рече Матиоли. Повеќето од гостите реагираа позитивно на забраната.

Бруно Пјаца, кој доаѓа таму редовно, смета дека тоа е одлична идеја.

„Заситени сме од КОВИД-19, не можеме повеќе да издржиме, каде и да одиме, тие само зборуваат за тоа“, рече таа. „Среќен сум што можам да зборувам за што било друго.

Вирусот корона е, сепак, присутен и таму. Средства за дезинфекција има на масите, а маски носи секој што не јаде и пие. Барем мора да биде затворен во 18 часот според владиниот декрет за сузбивање на ширењето на вирусот.

Матиоли дури им понуди на помалку замислените wallsидови понуда на теми за разговор, од историја до култура.

„Тоа беше паметен потег, би рекол дури и неопходен“, додава друг редовен гостин, фризерот Маурисио Кокари. „Ние мора да престанеме да зборуваме за тоа, мора да го решиме проблемот, а не да разговараме за тоа.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote