in

Што?Што?

БИЗАРНО! Уапсен бидејќи автомобилот „Тесла“ го „возел“ од задното седиште!

Еден возач е уапсен затоа што седел на задното седиште во „Тесла“ за време на патувањето по автопатот во заливот Сан Франциско, објави полицијата во Калифорнија.

Парам Шарма (25) е уапсен за несовесно возење и непочитување на полицијата, објави службата за патрола на автопатот.

Во неколку телефонски повици од автопатот, во понеделникот вечерта беше пријавено дека едно лице седи на задното седиште во „Тесла модел 3“, и дека никој не е на возачкото место.

Полициски службеник на мотор го пронајде автомобилот, потврди дека има само едно лице на задното седиште, презеде акција за запирање на автомобилот и го виде тоа лице како се движи на возачкото место пред да запре автомобилот, се вели во соопштението на патролната служба ЦЕХ.

Во низа наврати пред тоа апсење, граѓаните снимија некој што личи на Шарма, патувајќи со автомобил на ист непромислен начин, а ЦХП веќе ја казни Шарма на 27 април за слично однесување, се вели во соопштението.

„Тесла“ има систем „Автопилот“ кој може да го држи автомобилот на една лента и да одржува безбедно растојание од возилото пред него, па веројатно системот, рекламиран како „целосно самостојно управување“, работел додека возачот бил на задното седиште.

„Тесла“ на својата веб-страница и во упатствата за сопствениците вели дека системот не е целосно автономен и дека возачите мора да бидат подготвени да интервенираат во секое време.

“Лесно измами го системот на Тесла”

Но, возачите се оддалечуваа од своите места неколку пати, што резултираше со најмалку три смртни случаи во САД, бидејќи ниту системот ниту возачот не го запреа автомобилот поради препреки на патот.

За да се осигури дека возачите обрнуваат внимание на возењето, Тесла има систем за следење на возачите со откривање на силата на притисокот на раката врз воланот. Системот ќе го предупреди и потоа ќе го затвори моторот на автомобилот ако не препознае дека рацете се на воланот.

Но, критичарите велат дека е лесно да се измами системот на Тесла и дека може да потрае една минута за да се исклучи моторот. Во април, списанието „Потрошувачки извештаи“ објави дека е лесно да се измами „Тесла“ да вози во режим „автопилот“, без никој да седи зад воланот.

Сторителот Шарма во вторникот беше ослободен од затвор и за една телевизиска станица изјави дека патувањето на задното седиште „не е опасно“ и дека ќе продолжи да го прави тоа. Телевизијата објави дека Шарма рече дека тој е над работничката класа.

„Јас не возам и не напојувам гориво. Јас сум златна класа “, рече тој.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote