in

БИЗАРНО! Вашингтон разгледувал можности за нуклеарни напади врз Кина во 1958 година!

Mushroom cloud from the world's first hydrogen fusion blast. (Photo by Time Life Pictures/Us Air Force/The LIFE Picture Collection via Getty Images)

Воените лидери во Вашингтон ја убедија Белата куќа да подготви планови за употреба на нуклеарно оружје против Кина за време на Втората тајванска криза во 1958 година, покажуваат новите документи.

Документите, до кои дојде Њујорк Тајмс, откриваат колку далеку е подготвена американската армија за одвраќање на кинеската инвазија на Тајван.

Воените стратези во Вашингтон беа подготвени да користат нуклеарно оружје за таа цел, дури и ако тоа би значело дека кинеската армија ќе возврати со нуклеарни напади врз американските бази.

Нови информации за Тајмс ги откри Даниел Елсберг, укажувачот одговорен за објавување на документите на Пентагон во 1971 година, кои откриваат на јавноста во САД бројни тајни воени и разузнавачки активности пред и по избувнувањето на војната во Виетнам.

„Употребата на нуклеарно оружје не треба да се смета, подготвува или користи како закана за никого и под никакви околности, вклучително и одбраната на Тајван“, напиша Елсберг на Твитер.

Новите информации доаѓаат од претходно заштитените и тајни делови од извештајот на Ранд Корпорејшн за Втората тајванска криза во 1958 година, составен од М. Х. Халперин за канцеларијата на тогашниот помошник министер за одбрана.

Откако Комунистичката партија ја презеде власта во Кина во 1949 година, приврзаниците на националистичката партија предводена од Чианг Каи-шек избегаа на островот Тајван. Имаше тензии неколку пати после тоа. САД и Кина беа најблиску до вооружениот конфликт за време на Втората тајванска криза во 1958 година, кога Народна Република Кина ги бомбардираше околните острови, што во Вашингтон ги толкуваа како можен вовед во инвазијата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote