in

Што?Што?

Нова понуда за компензација на Суецкиот канал за блокадата е на маса!

Сопствениците на големиот брод „Ever Given“, кој го блокираше Суецкиот канал шест дена во март, дадоа нова понуда за компензација поради несогласувања со управата на каналот (СЦА).

Ова денеска го соопшти адвокатот на локалните власти.

Сопствениците на бродот дадоа нова понуда, додаде адвокатот, без да прецизира за која сума станува збор, а претходно директорот на СЦА изјави дека „Шои Кисен“ понудил да плати 150 милиони долари.

СЦА побара отштета од 916 милиони долари затоа што бродот го блокираше каналот, пред тие јавно да го намалат барањето за обештетување на 550 милиони долари, објави Ројтерс.

„Ever Given“ и припаѓа на јапонската компанија „Shoei Kisen“, чие осигурување го оспори барањето на СЦА и запленувањето на бродот поради одлуката на египетскиот суд.

Преговорите за компензација продолжија до саботата, рече адвокатот на СЦА, Калид Абу Бакр.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote