in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА БРОЈОТ НА НОВОЗАРАЗЕНИ РАСТЕ! ОД НАПРАВЕНИ 2655 ТЕСТИРАЊА ПОЗИТИВНИ СЕ..

Во последните 24 часа се направени 2655 тестирања, а регистрирани се 990 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 378
-Куманово 48
-Дебар 6
-Штип 51
-Прилеп 55
-Тетово 39
-Струга 27
-Велес 54
-Битола 44
-Охрид 39
-Кавадарци 24
-Гостивар 54
-Гевгелија 16
-Струмица 19
-Крива Паланка 3
-Радовиш 3
-Крушево 4
-Кочани 27
-Пробиштип 2
-Демир Хисар 3
-Македонски Брод 4
-Пехчево 4
-Берово 9
-Валандово 1
-Виница 10
-Делчево 8
-Кратово 3
-Свети Николе 11
-Кичево 14
-Ресен 11
-Неготино 19

Починати се 24 лица, седум пациенти од Скопје (58, 80, 86, 63, 50, 61 и 45г), еден од Штип (64г), еден од Прилеп (57г), еден од Тетово (61г), двајца пациенти од Битола (66 и 73г), три од Кавадарци (83, 78 и 69г), еден од Гостивар (46г), три пациенти од Струмица (78, 68 и 59г), еден од Берово (41г), еден од Делчево (83г) и три пациенти од Кичево (44, 58 и 63г).

Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 382 оздравени пациенти од: -Скопје 116 -Куманово 25 -Дебар 1-Штип 23 -Прилеп 31 -Тетово 29 -Велес 20 -Битола 14 -Гостивар 15-Гевгелија 6-Струмица 8-Крива Паланка 4 -Радовиш 3-Крушево 1-Кочани 16 -Пробиштип 1 -Демир Хисар 3 -Берово 3 -Валандово 2 -Виница 20 -Делчево 26 -Кратово 1 -Свети Николе 6-Кичево 7 -Ресен 1Досега во земјата се направени вкупно 292.189 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 47050, бројката на оздравени пациенти е 27364, на починати е 1305, а бројот на активни случаи изнесува 18381.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote