in

Поради пандемијата, се очекуваше бум од бебиња, но се случи спротивното!

Close up of newborn baby feet on soft blanket

Иако Американците поминувале повеќе време дома за време на пандемијата на коронарниот вирус, се родиле помалку новороденчиња, покажува студијата на Институтот Брукингс.

Скоро цели десет години, се помалку и помалку Американци се раѓаат секоја година, а во 2019 година е забележан најмал број новороденчиња во изминатите 35 години.

Според истражувањето на институтот, конечните бројки за 2020 година ќе бидат уште помали.

Официјалните податоци за 2020 година ќе бидат објавени за неколку месеци, но американската телевизија ЦБС, од достапните податоци од 32 сојузни држави, објави дека во 2020 година се родиле 95 000 деца помалку од претходната година, што претставува пад од четири проценти.

Институтот очекува дека во 2021 година ќе се родат 300.000 помалку бебиња, а тоа се припишува на бурниот пазар на трудот, на кој жените се несразмерно погодени. Минатата година работеле повеќе жени отколку мажи, но меѓу нововработените, жените биле во поголем број.

Рестриктивните мерки, како што се затворените училишта и градинки, наметнаа нови проблеми на жените, поттикнати многу парови да ги одложат плановите за потомство.

Истражувањата покажаа дека паровите имаат помала веројатност да имаат секс и сега сакаат помалку деца отколку порано поради влијанието на пандемијата.

„Кога пазарот на трудот е слаб, стапката на наталитет паѓа, кога пазарот се подобрува, стапката на наталитет се зголемува“, напишаа авторите на студијата од институцијата Брукингс.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote