in ,

Канада ќе ги принуди Netflix и Amazon Prime да плаќаат огромни суми!

Властите на Канада донесоа нов закон со кој ќе ги регулираат стриминг гигантите од САД како што се Netflix, Disney + и Amazon Prime и ќе ги принуди да плаќаат, односно да ги спонзорираат филмовите кој се снимени во Канада. Ова е прв закон од ваков вид во оваа држава во кој се лимитира моќта на овие гиганти, односно ги принудува да инвестираат во државата.

„Ние бараме од овие огромни и богати компании да инвестираат во Канадската музика, Канадските продавници и Канадските артисти.“ изјави министерот Стивен Гилболт на прес конференцијат аво Отава. Според најновиот закон кој е именуван С-10, овие Американски стриминг компании се должни да инвестираат повеќе од 800 милиони долари во локалните содржини на Канада до 2023 година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote